Rejony Podlasia

Podlasie to jedna z piękniejszych krain na mapie Polski. W okolicach Podlasia znaleźć można takie oto miasta: Białystok, Węgrów, Rajgród, Suraż, Goniądz, Brańsk, Łapy i Mońki. Na Podlasiu odnaleźć można wiele szlaków turystycznych i ciekawostek przyrodniczych. Szlak Krainy Otwartych Okiennic to szlak prowadzący prze trzy wsie: Soce, Puchły i Trześcianka. Są to piękne miejscowości, które ukazują dawne cechy architektoniczne Podlasia. Kraina Otwartych Okiennic to dawne domy i chałupy, ukazujące bogato dekorowane okna tychże domostw. Jest to jedna ze sztuk zdobienia domów, była bardzo popularna w XIX wieku.

Szlak Rękodzieła powstał na przełomie 1994 roku, dla turystów zostały przygotowane działy kultury i turystyki Podlasia. Przedstawiają one: garncarstwo, rzeźbiarstwo, tkactwo i kowalstwo. Na szlaku rękodzieła odwiedzić można Czarną Wieś Kościelną, gdzie spotkać można Kowala Mieczysława. W Zamczysku zobaczyć można wyroby drewnianych łyżek, a to właśnie Pan Mieczysław Baranowski jest łyżkarzem na tych terenach. Zaś w Wasilówce i Janowie zobaczyć można piękne tkaniny wyrabiane przez tamtejszych tkaczy.

Najciekawszymi atrakcjami przyrodniczymi są:

  • Kładka przez Narew w miejscowości Śliwno. Są to piękne okolice Narwiańskiego Parku Krajobrazowego.
  • Ścieżka edukacyjna, Kładka to szlak pieszy dla każdego miłośnika Podlasia i okolic. Ścieżka spodoba się zarówno dzieciom jak i dorosłym.
  • Ogród dendrologiczny, znajduje się w centrum Puszczy Knyszyńskiej. Znaleźć w nim można ponad 500 gatunków roślin od sosen przez klony, cyprysiki, jadły aż do świerków.
  • Również Rezerwat Przyrody Krasne to rezerwat należący do Nadleśnictwa Supraśl. W okolicach rezerwatu można odpocząć nad Jeziorem Komosa.