Mielno i jego wyjątkowe walory przyrodnicze

Mielno jest wyjątkową wsią, położoną w północno-zachodniej części Polski. Jest to nadmorska miejscowość, należąca do województwa zachodniopomorskiego, usytuowana w powiecie koszalińskim, w gminie Mielno, której jest siedzibą. Wioska położona jest nad Morzem Bałtyckim oraz jeziorem Jamno (wikipedia.org). Leży na Wybrzeżu Słowińskim. Jest to duża wieś, stanowiąca ośrodek wypoczynkowy. Co roku przyjeżdżają tu duże grupy turystów. Piękne widoki oraz wspaniałe atrakcje sprzyjają turystyce. Miejscowość chętnie odwiedzają rodziny z dziećmi. Dostępna jest tu baza noclegowa, oferująca konkurencyjne ceny względem sąsiadujących miast. Turyści mogą wynająć interesujące noclegi (meteor-turystyka.pl). Mielno oferuje ośrodki, które zapewnią idealne warunki.

Przebywając w północno-zachodniej części kraju koniecznie zwiedzić trzeba tę wioskę. Niezwykłe krajobrazy z pewnością zachwycą niejednego wycieczkowicza. Kontakt z naturą oraz położenie z dala od zgiełku miasta zapewni pełen relaks. Jezioro Jamno, znajdujące się w gminie Mielno odcięte jest od morza mierzeją. Jest to dziewiąte największe jezioro pod względem powierzchni w Polsce oraz trzecie w województwie. Maksymalna głębokość wynosi 3,9 m, natomiast średnia głębokość to 1,4 m. Kształt misy jeziornej nie jest regularny. Zbiornik zwężony jest od strony zachodniej, a od wschodu stopniowo rozszerzony. Powstał z zatoki morskiej. Do jeziora uchodzą rzeki. Posiada ono połączenie z Morzem Bałtyckim w postaci kanału (Jamieński Nurt). Często, kiedy występują sztormy, ujście jest zasypywane.

Nad jeziorem można uprawiać różnorodne sporty wodne. Stan czystości wody uległ znacznej poprawie. Wpływa tu rzeka Dzierżęcinka. W akwenie żyją różne gatunki ryb. Dominują leszcze, sandacze oraz węgorze europejskie. Można spotkać tu również liny, karasie, okonie, płocie, czy też szczupaki pospolite. Położenie Mielna nad Morzem Bałtyckim dodaje wsi uroku. Wyznaczone jest tam letnie kąpielisko. Jego długość wynosi 100 m. Wejście znajduje się od strony ulicy Kościuszki. Sezon kąpielowy rozpoczyna się w lipcu, natomiast kończy się w sierpniu.

Morze Bałtyckie jest płytkim morzem śródlądowym na szelfie kontynentalnym. Ze wszystkich stron otoczone jest lądem. Łączy się z Morzem Północnym przez kilka płytkich cieśnin. Łącznie linia brzegowa Bałtyku ma długość około 8100 km. Jest dość rozwinięta oraz urozmaicona. Posiada dużą liczbę wysp, zatok oraz wysepek. Żyje tu wiele gatunków zwierząt. Występuje również różnorodna roślinność.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Mielno i jego wyjątkowe walory przyrodnicze

  1. Maryśka pisze:

    To super miejsce na rozrywkowe wakacje! 🙂

Dodaj komentarz