Jezioro Łoniewskie

Jezioro Łoniewskie to jezioro znajdujące się na Nizinie Wielkopolskiej. W okolicach zobaczyć można całe Pojezierze Leszczyńskie, ulokowane w okolicach Osiecznej, który słynie z pięknych turystycznych ciekawostek na terenie całej gminy.

 

Jezioro to jest najwyżej położonym jeziorem, niestety nie ma ono połączenia ze Zbiornikiem Wonieść. Wędkarze w tych rejonach łowią najczęściej sandacze, ale zdarzają się także leszcze i okonie. Przy brzegach jeziora zobaczyć można turzyce, trzcinę pospolitą, grążela żółtego i pałkę wodną. Maksymalna głębokość Jeziora Łoniewskiego to ponad 5 metrów, a nadbrzeżną miejscowością jest Osieczna.

Lato sprzyja odwiedzinom jeziora Łoniewskiego, nad samym jeziorem można znaleźć plażę, boisko do piłki plażowej oraz w przyszłych latach powstaje w tych okolicach przystań kajakowa, okolice są piękne i warto te walory wykorzystać. Jezioro Łoniewskie nazywane jest także jeziorem Osieckim i znajduje się ono tylko około 10 kilometrów od Leszna.

Jeśli ktoś będzie szukał sklepów wędkarskich i miejsc, gdzie można wykupić pozwolenia wędkarskie powinien wybrać się do Poznania bądź Leszna. W długie weekendy bądź w sezonie wędkarskim jest dość tłoczno, ale można znaleźć sobie ciche i spokojne miejsce na odpoczynek z całą rodziną.

Będąc w okolicach można również odwiedzić miasto Osieczna, jest to miasto pomiędzy Lesznem a Śremem. W okolicach Jeziora znaleźć można Zamek w Osiecznej, powstał on w pierwszej połowie XIX wieku. Dookoła Zamku rozstawiony jest park leśny, gdzie można spędzić miłe popołudnie przy kawie. W Osiecznej odwiedzić można jeszcze Wiatrak koźlaki, pochodzi on z roku 1761. Ciekawym miejscem jest także Klasztor wraz Kościołem Ś. Walentego i zbudowany w 1900 roku Kościół Protestancki.